Wizualizacja Łuku Triumfalnego autorstwa architekta Marka Skrzyńskiego

13 Komentarzy

 1. Jerzy Straus

  Przy całym szacunku dla gorliwych patriotów ale ten pomysł jest nieodpowiedni. Co to za pomnik do ktorego nijak nie da się podejść aby tam złożyc kwiaty czy przeprowadzić uroczystość? Bezsensowny wydatek. Taki łuk triumfalny powinien spełniać ważne funkcje społeczne. To powinno byc cos na wzór łuku w Londynie, który jest jakby miniaturą tego paryskiego. Jednak nawet w tym londyńskim są wewnątrz pomieszczenia. Polska I Europa potrzebuje żywego pomnika Bitwy Warszawskiej, który bedzie jednocześnie muzeum, kawiarenką, sklepikiem z pamiątkami I sala wykładową. W takim łuku, mogą być pomieszczenia na parterze I na pietrze, a nawet platforma widokowa na dachu z której moglo by sie podziwiac okolicę. To było by soś! Projekt tu przedstawiony jest jakby nieślubną krzyżówka Światyni Opatrznosci z Chrystusem ze Świebodzina I jest projektem bez sensu. Mówi to wam syn czlowieka z którym sie liczono jako ekspertem od warszawskich zabytków I architektury. Błagam usłuchajcie mnie.

 2. krystyna

  Pomnik w Wisle ?!!! Panie Pietrzak obudz sie !!!On powinien stac w miejcu „pomnika stalina ” w centrum Warszawy!!!!
  Rozebrac ten stalinowski palac !! Postawic tam Luk triumfalny , to jest najlepsze miejsce i bedzie wielkim triumfem i zwyciestwem POLSKI I POLAKOW nad sowiecka dominacja i wojna z bolszewikami !!!

 3. Zygmunt J.

  Wielu turystów odwiedzających Warszawę może nigdy nie zauważyć, że jakiś łuk stoi w
  Wiśle. To nie może być tak, że się gościa wsadzi na stateczek i pokaże mu Luk Triumfalny, lub też usadzi go na nadwiślańskiej ławeczce i powie „ zobacz łuk, nasza duma”. A jak w takim miejscu urządzić paradę wojskową?
  To musi być miejsce w centralnym punkcie miasta, i musi oddziaływać na wyboraźnię i być symbolem bohaterstwa polskiego oręża. To musi być miejsce, przez które wędruje setki tysięcy ludzi każdegp dnia. To musi być coś na skalę Kolumny Trajana, Łuku Triumfalnego w Paryżu czy Bramy Brandenburskiej. Wokółl tego miejsca musi się toczyć życie, to nie może być następny cmentarny pomnik.
  Rosjanie sobie postawili w centrum Warszawy Łuk Dominacji nad Polską (PKiN im. Stalina), i tak długo jak on stoi, możemy sobie stawiać luczki w Wisle, Warcie, Narwi czy Odrze, i one nigdy nie dadzą narodowi ukojenia po tym co ta stalinowska maszkara uczyniła z naszymi narodowymi uczuciami. Usuńmy to co nas poniża i upokarza jako naród. To jest obowiązek.

  a Polacy debatuja czy zostawic ta potwore czy nie. To jest idealne miejsce na Luk Triumfalny 1920.

 4. Elżbieta

  Świetny pomysł.Łuk w nurcie Wisły będzie lepiej widoczny . Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło ! I władza HGW jest z dopustu Bożego. Na szczęście , jest tak samo przemijająca jak innych wielu, po których pamięć zaginęła bezpowrotnie. A na Krakowskim Przedmieściu , przed Pałacem, powinien stanąć inny pomnik- Pomnik Chrystusa Króla= Pana i Władcy naszego Narodu . Ufam, że kiedyś to się stanie. A na razie trzeba wesprzeć powstanie Łuku Tryumfalnego, do czego wszystkich zachęcam. Będziecie to nasz mały ślad zapisany w dzieje Polski. Pozdrawiam pana Jana Pietrzaka i gratuluję pomysłu.

 5. Krzych

  Koncepcja i wizualizacja wg mnie ok, powinien juz dawno stac!
  A nie mozna by go tak przezucic na jakims mostem ?

  1. Krzych

   naturalnie w nurcie Wisly, ale tak, aby luk byl nad ktoryms mostem.

 6. Johan

  Projekt według mnie trochę trudny do realizacji (a więc i kosztowny). Miałem okazję obejrzeć coś co można by przyjąć za pierwowzór okazałej bramy triumfalnej ustawionej choćby i w nurcie Wisły. To Frama w Dubaju. Konstrukcja dużych rozmiarów (szerokość 100 metrów / wysokość 150 metrów). Konstrukcja ze stalowych rur powiązanych w trójkąty. Okazała budowla, prosta konstrukcja a co za tym idzie oszczędność kosztów. https://pbs.twimg.com/media/DTEJ4aiUQAANyAt.jpg

 7. architekt

  Niestety, projekt jest żenujący…. katastrofa formy…. polski bigos……
  idea słuszna – realizacja parafialna…. powinien być solidny konkurs za zaproszeniami lub otwarty ….
  oczywiście – teraz, by to truchło artystyczne bronić głównym argumentem okaże się brak czasu…..

  1. Zenon

   Nie jest to objekt na wskros nowoczesny. Jednak przypomina mi czsy miedzywojenne a nawet z okresu tzw ARTDECO.
   Moim zdaniem Luk powinien stanac na ladzie i spelniac funkcje Luku tryumfalnego a zarazem malego muzeum do ktorego mozna wejsc z jednej strony a wyjsc z drugiej. Jednak w zwiazku z brakiem wytyczeniem miejsca przez wladze Warszawy ten objekt powinien powstac na Wisle jako pomnik, nawet w zaproponowanej formie.

 8. Andrzej

  Projekt Łuku Triumfalnego P. Marka Skrzyńskiego bardzo udany, nowoczesny i monumentalny, ale należący do całego Narodu Plac Piłsudskiego, miejsce po rozebranym w 1925 r. carskim soborze Aleksandra Newskiego na osi łączącej pomnik Marszałka Piłsudskiego i Grób Nieznanego Żołnierza jest lepszą lokalizacją ze względu na uroczystości państwowe i pogłębiona symbolikę i lepiej wpisuje się w kontekst Placu. Nie pozwólmy tego pomnika zepchnąć w nurt Wisły!

 9. Wiesława

  Tak jak napisał AutorJanek łuk w nurtach Wisły to będzie prawdziwy CUD NAD WISŁĄ i niech pani prezydent Warszawy się wypcha ze swoim sprzeciwem co do miejsca postawienia ŁUKU. Według mnie właśnie to miejsce doda jeszcze większego splendoru .

 10. Dorota

  Witam Pomysłodawców Łuku Tryumfalnego
  Pozdrawiam Pana Jana Pietrzaka

  Czy ten łuk ma naprawdę stanąć w nurtach Wisły? Czy to nie jakaś zmora?
  A może zostanie umiejscowiony na Placu Piłsudskiego, o czym pisze bloger Janusz40.
  Proszę o zrobienie drugiej wizualizacji.Oraz o rozszerzenie apelu do Polaków, w gazetach nie tylko warszawskich, najlepiej w dniu 11 listopada bieżącego roku, bo Polacy mało wiedzą o pomyśle Łuku Tryumfalnego.

  Dorota Kondysar- emeryt

 11. Dorota

  Pomysłodawcy Łuku
  Jak głęboko będzie zakotwiczony ten łuk w Wiśle? Czy nie przeszkodzi statkom?
  Z jakiego będzie materiału?
  /Czy pan Jan Pietrzak uzbierał już na granitowe głazy?/
  Czy pani prezydentowa Warszawy naprawdę nie pozwala na umieszczenie łuku na brzegu praskim? Czy są na ten temat dokumenty? Z którego roku?
  Proszę o odpowiedzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *